Ny produkt

Skön och varm tåstrumpa som håller dig varm under de kalla månaderna

Injinji Snow Over the Calf-strumpor (OTC) är skapad för dig som springer på vintern. Perfekta för träning i kallt väder, dessa strumpor säkerställer att fötterna förblir varma och torra under hela löpturen så att du kan prestera under vintermånaderna.

Oavsett om du springer i skogen, åker längdskidor eller bara promenerar i vinterväder är dessa strumpor en trogen följeslagare. Deras flexibla design gör att de passar lika bra för högintensiva aktiviteter som för lugna utflykter.

Unikt material bevarar kroppsvärmen med samma teknik som en termos.

Materialet heter THERMOLITE® EcoMade-fibrer de ihåliga fibrerna fångar upp kroppsvärmen som bevaras i varje fiber i form av ett isolerande lager varm luft. Det gör att dina fötter och underben håller sig varma även i riktigt kalla förhållanden.

Egenskaper

  • Skydd mot blåsor: Varje tå är omsluten för att eliminera friktion mellan tårna, vilket minskar risken för blåsor.

  • Fukthantering: THERMOLITE® materialet transporterar bort svett, vilket håller fötterna torra och varma.

  • Isolering: Hålfibrer skapar ett isolerande lager som håller fötter och ben varmare än traditionella strumpor.

  • Extra skydd runt tår: Extra dämpning runt tårna absorberar stötar.

  • Skyddar underbenen: Strumpans höjd täcker underbenet och sitter säkert under hela löpturen.

Otc (Over The Calf) - Knähöga löparstrumpor

Over the calf betyder att tåstrumpan når högt upp på benet - de täcker vaden och slutar strax under knät. Strumporna omsluter och ger ett bra skydd och värme till underbenen.

 

 

Material

  • 63% Nylon
  • 34% Thermolite®
  • 3% Lycra®

Storlekar

  • XS/S (EU 35-40 EU)
  • M (EU 40,5-44)
  • L (EU 44,5-47)

Specifikationer

Målgrupp
Unisex
Färg
Blå   |  
Flerfärgad
Skafthöjd
Höga
Tjocklek
Kraftiga
Modelltyp
OTC

Skriv din egen recension