KÖPS OFTA TILLSAMMANS

Incylence Running em slitstark löparstrumpa

Running Disrupts Short är en lågt löparstrumpa vilket betyder att den når över fotknölarna.

Strupman har extra stoppning vid tårna och under hälen vilket gör strumpan mer slitstark men stoppningen ger även en effektiv dämpning och behagligt stöd när du springer. Strumpan sitter extra tajt runt mellanfoten för bra stöd och passform. 

Tillverkade i det enastående materialet Microlon®

Strumpan är tillverkad av det ultralätta mikrofibern Microlon® som garranterar en effektiv fukthantering, nätzooner i vristen ger strumpan extra bra andnigsförmåga och bra värmereglerande egenskaper för att du skall kunna prestera på max i varje löpsteg.

Material

  • 56% polyamid Microlon®
  • 39% polyamid
  • 5% elastan

Storlekar

  • Small (35-38 EU)
  • Medium (39-42 EU)
  • Large (43-46 EU)

Tvättråd Injinji tåstrumpor

  • Tvättas i sportprogram eller ett skonsamt program i max 30 grader
  • Torktumlas ej
  • stryk ej

SPECIFIKATIONER

Färg
Svart   |  
Flerfärgad
Målgrupp
Unisex
Skafthöjd
Mellanhöga
Tjocklek
Tunna

Kundrecensioner

Snittbetyg, 1,0 av 5 möjliga

1,0 Baserat på 1 recensioner

Gäst

2025-09-18 13:49
1
Köpte dessa för 225 kronor med tanken att då får jag ett par riktigt bra träningstrumpor. Upplever snarare att kvaliteten motsvarar massproducerat som kostar 3 för 200 kr. Ett av mina sämre köp. Liten storlek dessutom så att tårna trycks ihop.
Hjälpte denna recension? | (0/0)

Skriv din egen recension